خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
مطالب داغ
خانه » آموزش » لینوکس چیست و چرا آن را بایستی جایگزین ویندوز کنیم؟
لینوکس

لینوکس چیست و چرا آن را بایستی جایگزین ویندوز کنیم؟

شاید تاکنون برای یک بار هم که شده نام لینوکس را شنیده باشید و یا با مشاهده لوگوی پنگوئن این سیستم عامل کنجکاو شده باشید که تفاوت آن با ویندوز مایکروسافت را درک کنید. در ادامه همراه ما باشید تا علاوه بر پاسخ به این سوال، دلایل برتری لینوکس نسبت به ویندوز را هم  مرور کنیم.

لینوکس چیست؟

لینوکس یک سیستم عامل آزاد و باز متن است؛ کد منبع آن در اختیار همگان قرار دارد و همه می‌توانند در کدهای آن تغییر ایجاد کرده و بنا به نیازشان استفاده کنند. آزاد و در دسترس بودن کدهای منبع سبب می‌شود تا بتوانید از طرز کارکرد دقیق سیستم‌عامل مطلع شوید. شما لینوکس را می‌توانید به هر تعداد کپی کرده و بین دوستانتان پخش کنید. در سمت مقابل، ویندوز یک سیستم‌عامل اختصاصی است که کد منبع آن سری نگه‌داشته شده است و برای همگان در دسترس نیست. به زبان ساده‌تر، ویندوز یک سرویس از سوی مایکروسافت بوده و دارای حد و حدودهای معینی که مهندسان این شرکت تعیین می‌کنند است، اما لینوکس را طیف وسیعی (حدود ۴۰۰ هزار) توسعه دهنده طراحی می‌کنند. لینوکس توسط هیچ شرکت خاص و یا ارگان مشخصی پشتیبانی نمی‌شود و در حقیقت یک پلتفرم کاربر محور است. در ادامه مواردی را مرور خواهیم کرد که با استناد به آن‌ها، بهتر است لینوکس را هرچه زودتر جایگزین سیستم عامل ویندوز مایکروسافت کنیم.

به ضرس قاطع امنیت لینوکس بالاتر از تمامی پلتفرم‌های موجود است

بر کسی پوشیده نیست که امروزه چه کاربران عادی، چه سازمان‌ها و ادارات، همگی از اهمیت امنیت سیستم عامل اطلاع دارند و کمتر کسی پیدا می‌شود که با میل شخصی به سمت سیستم عاملی روی آورد که خطر درز اطلاعات در آن به طور فاحش یافت می‌شود. همه به دنبال پلتفرم امن‌تر برای اجرای برنامه‌های کاربردی و سرویس دهنده‌ها هستند. لینوکس حرف‌های زیادی برای گفتن در سمت امنیت دارد. بسیاری از قابلیت‌های امنیتی که در ویندوز وجود ندارند و یا فقط با اضافه کردن نرم‌افزارهای اضافی قابل دسترسی می‌باشند، به‌طور درونی و پیش گزیده در لینوکس پیاده سازی شده‌اند.

لینوکس

لینوکس از ابتدا برای محیط‌های شبکه‌ای و چند کاربره طراحی شده است و همین باعث رعایت مسائل امنیتی از ابتدا در آن شده است، در حالی که ویندوز این‌گونه نبوده و در حال حاضر نیز از نظر امنیتی دارای نقاط ضعف فراوانی است؛ مثلا یک برنامه مخرب با استفاده از همین ضعف‌های امنیتی می‌تواند کل سیستم‌عامل را نابود کند، ولی در صورتی که مورد مشابهی در لینوکس وجود داشته باشد، حداکثر به دایرکتوری خانگی کاربر اجرا کننده آسیب خواهد رسید.
این‌طور نیست که لینوکس فاقد هرگونه اشکال امنیتی باشد، اما باز بودن کد منبع آن باعث می‌شود تا بسیاری از اشکالات امنیتی پیش از ایجاد خسارت و در مراحل توسعه و برنامه نویسی برنامه برملا شده و رفع شوند. در صورتی که اشکالی نیز در برنامه‌های منتشر شده یافت شود، به دلیل موجود بودن کد منبع سریعا برطرف می‌گردد. در صورتی که در سیستم عامل ویندوز شما باید منتظر مایکروسافت بمانید. سیستم‌عامل ویندوز دارای اشکالات امنیتی بسیاری است که به راحتی هم کشف نمی‌شوند و هنگامی کشف می‌شوند که خسارات جبران ناپذیری در اثر حمله از طریق آن ضعف‌های امنیتی رخ دهد که امثال آن را شاهد هستیم.

لینوکس رایگان است و رایگان باقی خواهد ماند

همان‌طور که گفته شد، لینوکس یک سیستم عامل رایگان و منبع باز است که از کمترین سخت افزار کامپیوترها پشتیبانی می‌کند. در سوی دیگر این سیستم عامل قابلیت مانور پذیری بالایی داشته به طوری که به عنوان مثال، اندروید که توزیعی از این سیستم عامل محسوب می‌شود، برای اجرا بر روی نمایشگرهای لمسی کاملا بهینه است. محدودیت‌های لینوکس در طی سال‌های اخیر بسیار کمتر از گذشته شده و ورود به دنیای آزاد، اضطراب سابق را ندارد. از این گذشته، دسترسی به مخازن نرم‌افزارها و ابزارهای کاربردی نیز قابلیت محبوبی است که بسیاری از کاربران فعلی دنیای لینوکس عاشق آن هستند. هزینه سیستم‌های کامپیوتری در طول دهه قبل تاکنون، کاهش چشم‌گیری داشته و کاربران می‌توانند با پرداخت هزینه‌های کمتر، سیستم‌هایی با قدرت بسیار بالاتر را تهیه کنند. در واقع به کمک کروم‌ بوک‌های گوگل، شما دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های گزاف برای تهیه یک سیستم کامپیوتری ندارید.

لینوکس

کمپانی گوگل محصولاتی کم‌هزینه و در برخی موارد رایگان را تولید و عرضه می‌کند؛ چرا که درآمد اصلی این شرکت از تبلیغات است. گوگل و سرویس‌های آن، همواره فعالیت کاربر را در فضای اینترنت زیر نظر داشته و در حال داده‌کاوی هستند. از این جهت، بسیاری از کاربران اهمیت حریم خصوصی خود را در جایگاه بالاتری می‌بینند و دوست ندارند که فعالیت‌های آنان توسط یک کمپانی زیر ذره‌بین قرار داشته باشد. البته توجه داشته باشید که دسترسی به برنامه‌های توسعه یافته برای لینوکس، برای کاربران مبتدی و افرادی که از ابتدا با کامپیوترهای ویندوزی کار کرده‌اند، کمی مشکل است

در لینوکس تصمیم گیرنده اصلی شما هستید

بسیاری از افراد به نرم‌افزارهای تجاری به عنوان یک محصول نگاه می‌کنند که در ابتدا آن را خریداری کرده، در صورت رفع نیاز به استفاده از آن ادامه می‌دهند و اگر به مرور زمان پاسخ‌گویی نیازهای آنان نباشد، تنها کافیست گزینه‌های دیگری را خریداری کرده و برای این نیاز مورد آزمایش قرار دهد؛ اما حقیقت آن است که به یک اپلیکیشن یا نرم افزار نمی‌توان به چشم یک کالای فیزیکی نگاه کرد که در صورت تمایل به راحتی می‌توان آن را با مدلی دیگر تعویض کرد. برخلاف تصور عمومی، در واقعیت شما تنها با مجموعه‌ای از کدها سر و کار دارید. این کدها، شامل دستوراتی برای اجرای فعالیت‌ها در دنیای کامپیوتری هستند. ما کاربران بدون آنکه کدهای نوشته شده در سرویس منبع را بدانیم، نمی‌توانیم از شیوه کارکرد آن اطلاع پیدا کنیم. این امر سبب می‌شود که در دنیای ویندوز یا مک، کاربر دقیقا نداند که در حال خرید چه چیزی است.

لینوکس

کاربر حتی نمی‌داند که چه چیزی را بر روی سیستم خود نصب می‌کند. در واقع کاربر محکوم می‌شود که به سازنده نرم افزار اعتماد کرده و دستورات تعریف شده توسط او را در سیستم شخصی‌ به اجرا درآورد. توسعه‌دهندگانی که نرم‌افزارهای آزاد را تولید می‌کنند، سرویس کد مربوط به محصول تولیدی را نیز در کنار آن منتشر می‌کنند تا هر فردی قادر باشد از شیوه اجرای دستورات به طور کامل و دقیق اطمینان حاصل کند. در واقع می‌توان گفت که در دنیای لینوکس، ما دقیقا می‌دانیم که چه چیزی را بر روی سیستم نصب می‌کنیم و علاوه بر آن، می‌توانیم تغییرات دلخواه خود را نیز بر روی آن اعمال کنیم.

حریم خصوصی غیر قابل نفوذ

لینوکس

امروزه در دنیایی متکی بر فناوری اطلاعات و دانش زندگی می‌کنیم که هرلحظه به خطر افتادن جریان اطلاعات و دانش منجر به بروز خسارت‌های تجاری جبران‌ناپذیری خواهد شد. امروزه همه به دنبال یک سکوی امن‌تر برای اجرای برنامه‌های کاربردی و سرویس‌دهنده‌ها هستند. لینوکس حرف‌های زیادی برای گفتن در سمت پایداری، سرعت و امنیت دارد. بسیاری از قابلیت‌هایی که در ویندوز وجود ندارند و یا فقط با اضافه کردن نرم‌افزارهای اضافی قابل دسترسی باشند، به‌طور درونی و پیش گزیده در لینوکس پیاده‌سازی شده‌اند. لینوکس از ابتدا برای محیط‌های شبکه‌ای و چندکاربره طراحی شده است و همین باعث رعایت مسائل امنیتی از ابتدا در آن شده است، در حالی که ویندوز این‌گونه نبوده و در حال حاضر نیز ازنظر امنیتی دارای نقاط ضعف فراوانی است. آیا تاکنون به این نکته فکر کرده‌اید که شبکه‌هایی مانند اینستاگرام برچه اساسی پیشنهاد دنبال کردن کاربری را ارائه می‌کنند و یا آنکه شبکه‌های تبلیغات آنلاین جهانی چگونه هویتان را برای نمایش دادن آگهی مورد استفاده، تشخیص می‌دهند؟
رسانه‌های جمعی و کمپانی‌های فعال در دنیای وب، همواره ما را از خطرات هک سیستم‌های کامپیوتری و حملات سایبری آگاه می‌سازند؛ اما هیچ کسی در مورد جاسوسی اطلاعات ما توسط کمپانی‌های فیس‌بوک، گوگل و … نمی‌گوید. در هنگام نصب سیستم عامل ویندوز و یا نرم‌افزارهای آن، همواره قسمتی وجود دارد که شما باید یک توافقنامه را خوانده و سپس آن را تائید کنید. بسیاری از ما، این قسمت را نخوانده می‌پذیریم؛ غافل از اینکه مایکروسافت و سایر کمپانی‌ها از اطلاعات شخیص ما برای تجارت خود استفاده می‌کنند. شاید جالب باشد که بدانید، هیچ کدام از توزیع‌های لینوکس حتی یک بایت از اطلاعات دستگاهتان را بدون آگاهی قبلی در فضای مجازی درز نمی‌دهند؛ پس اگر به حفظ حریم خصوصیتان اهمیت می‌دهید، سریعاً به لینوکس مهاجرت کنید.

توزیع‌های مختلف

همان‌طور که گفته شد، لینوکس قدرتمند است، متن‌باز بوده و برای همیشه رایگان خواهد ماند و از همه مهم‌تر کار کردن با آن لذت بخش است. توزیع‌های مختلف از محیط‌های گوناگونی بهره می‌برند و هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. برای مثال کار کردن با Ubuntu آسان است و در عوض Arch برای افراد با تجربه تری طراحی شده که می‌توانند به راحتی از ترمینال برای انجام وظایف مختلف استفاده نمایند. در این مقاله قصد داریم مروری مختصر بر هرکدام داشته باشیم، امیدواریم که شما در پایان این مقاله بتوانید توزیع مورد علاقه خود را پیدا کنید و پس از دریافت و نصب آن به پنگوئن محبوب سلام کنید.

اگر عاشق حال و هوای گرافیکی و یک محیط بصری زیبا هستید، Elementary OS یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما می‌باشد. در واقع Elementary OS یک توزیع سرد و بی روح نیست و اگر بخواهیم آن را با سایر سیستم عامل‌ها مقایسه کنیم باید بگوییم که حال و هوایی شبیه به macOS دارد. محیط دسکتاپ با نام Pantheon می‌باشد که بر اساس Gnome است. اگر از کاربران ویندوز باشید و قصد مهاجرت به لینوکس را بکنید، یکی از مواردی که کمبود آن را حس خواهید کرد مجموعه محبوب آفیس است، Mint اما مجموعه LibreOffice را در به صورت رایگان در اختیار شما می‌گذارد که می‌تواند این کمبود به خوبی برطرف نماید. علاوه بر این و بدون نصب هیچ پونه برنامه‌ای، Mint به صورت پیش‌فرض از اغلب فرمت‌های رسانه‌ای پشتیبانی می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که محتواهای چند رسانه‌ای را به راحتی پخش نمایید.

لینوکس هنگ نمی‌کند

لینوکس

در لینوکس هسته سیستم Kernel Linux است و عملکرد جداگانه از محیط گرافیکی و نرم‌افزارها دارد در نتیجه هنگ کردن یک برنامه باعث هنگ کردن کل سیستم نمی‌شود در حالی که در ویندوز به دلیل برخوردار بودن از سیستم یکپارچگی، هنگ یک عامل مانند Internet Explorer ممکن است شما را حتی وادار به ریست کند؛ اما در لینوکس فقط کافیست همان برنامه‌ای که هنگ کرده ریستارت شود. این قابلیت در لینوکس تعبیه شده است. هر بار که ویندوز جدید نصب می‌کنید لازم است کلی نرم‌افزارهای مورد نیاز خود را نصب کنید و همچنین همه سخت‌افزارهای موجود در کامپیوتر خود را از طریق درایور به ویندوز معرفی کنید در حالی که لینوکس در خود قابلیتی دارد که تمامی سخت‌افزارها را می‌شناسد و نیازی به درایور نیست. همچنین در لینوکس به صورت پیش‌فرض نرم‌افزارهای بسیار پیشرفته‌ای موجود است که در ویندوز چنین نیست.

آپدیت‌های غیراجباری

یکی از مزایای دیگر لینوکس نسبت به ویندوز، این است که توسعه دهندگان شما را وادار نمی‎کنند که سیستم‌عامل خود را ارتقاء دهید؛ اما مشکل این کار کجاست؟ خیلی از کاربران نه نیازی دارند و می‎خواهند که از ویندوز ۷ جدا شوند. در اوبونتو (یکی از توزیع‌های لینوکس) شما تا هر زمان که مایل باشید می‎توانید سیستم‌عامل فعلی خود را حفظ کنید. هرچند کانونیکال نسخه‎های به‎روزرسانی شده را پیشنهاد می‎کند، اما انتخاب آن اختیاری است. اگر شما یک نسخه LTS از اوبونتو را نصب کنید، به شما ۵ سال ضمانت داده خواهد شد که از نسخه فعلی اوبونتو شما پشتیبانی خواهد شد. در طول این مدت، شما می‎توانید مطمئن باشید که هم می‎توانید نسخه فعلی سیستم‌عامل خود را حفظ کنید و هم به‎روزرسانی‎های مربوط به آن را دریافت کنید. نصب سیستم عامل لینوکس بر روی یک کامپیوتر قدیمی هیچ مشکلی را برای استفاده کاربر ایجاد نخواهد کرد؛ چرا که تاکنون تمامی درایورهای موجود برای سخت افزارها به‌روزرسانی شده و قطعات سیستم به راحتی شناسایی می‌شوند. البته اگر قصد خرید یک پی سی کاملاً به روز را دارید، احتمالاً موفق به بوت کردن لینوکس بر روی آن نخواهید شد، چرا که مدتی به طول می‌انجامد تا درایورهای سازگار لینوکس با سخت‌افزارهای جدید منتشر شود.

فراوانی نرم‌افزارهای کاملاً رایگان

لینوکس

یکی از مهم‌ترین انتقادهای مربوط به دنیای لینوکس، کمبود برنامه‌های خاص است. دنیای لینوکس، سرشار از برنامه‌های کاربردی است و شما کاربران متناسب با نیاز خود، چندین حق انتخاب را خواهید داشت. ولی نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که لینوکس، فاقد نرم‌افزارهای تجاری و انحصاری است که برای ویندوز یا مک تولید می‌شوند. اگر شما نیز وابستگی بسیاری به این نرم‌افزارها دارید، احتمالا یکی از اصلی‌ترین چالش‌ها برای مهاجرت به لینوکس را این مورد می‌دانید. بسیاری از کاربران دنیای ویندوز، استفاده از مجموعه گران‌قیمت مایکروسافت آفیس را کنار گذاشته و از نرم‌افزار رایگانی همچون LibreOffice استفاده می‌کنند. ویژگی‌های موجود در آفیس‌های رایگان تا حد بسیاری با محصولات مایکروسافت آفیس مطابقت دارند و از این نظر، مهاجرت به لینوکس برایتان چالش چندان مهمی نخواهد بود. باید به خاطر داشت که انتخاب یک سیستم‌ عامل، بر اساس سلیقه شخصی انجام می‌گیرد و هر فرد با توجه به نیازهای خود، یکی را به دیگری ترجیح می‌دهد؛ از این رو پیش از مهاجرت به لینوکس، از وجود برنامه‌های مورد نیازتان در این سیستم عامل اطمینان کسب کنید. در سوی دیگر بوت دوگانه لینوکس در کنار ویندوز، کار سختی نیست و به آسانی می‌توان لینوکس را در کنار ویندوز مورد استفاده قرار داد. انجام این کار، تنها با انتخاب یک چک‌باکس در حین نصب لینوکس میسر است.

بیشتر بخوانید: دانش نامه لینوکس در ویکی پدیا

ممنون از این که با ما همراه بودید.

مطلب پیشنهادی

آی‌تی

فناوری اطلاعات آی‌تی (IT) چیست و چرا تا این حد پرطرفدار است؟

آی‌تی یا فناوری اطلاعات (Information Technology) که به اختصار آن را IT نیز می‌نامند، یکی از پرطرفدارترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − هشت =

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.